Kaj so VPS strežniki, njihovo delovanje in komu so namenjeni
Če želite, da vaša spletna stran deluje brezhibno, potem je ključnega pomena, da izberete primerno spletno gostovanje oziroma spletni strežnik, na katerem gosti vašo spletno stran. Med vedno bolj priljubljenimi so tudi VPS strežniki.
Tako imenovano VPS gostovanje je dobilo ime iz Virtual Private Server, kar pomeni, da ne izberete deljenega gostovanja, ampak gre za več navideznih zasebnih strežnikov, pri čemer si znotraj njih ne delite svojega prostora z ostalimi spletnimi stranmi.
Kako deluje VPS server?
Pri VPS gostovanju je torej bistveno to, da se na enem fizičnem strežniku nahaja več virtualnih strežnikov, ki so med seboj programsko ločeni. Takšni strežniki zagotavljajo uporabnikom prilagojeno strežniško okolje, kar pomeni, da si lahko njihove karakteristike popolnoma prilagodite svojim potrebam.
S tega vidika si med drugim lahko sami nastavite procesorsko moč strežnika, velikost delovnega pomnilnika, potreben prostor na SSD disku, vrsto operacijskega sistema, hitrost povezave in možnost dodatne povezave, storitve omrežja varnostne kopije in še mnogo drugega.
Komu je VPS server namenjen?
Za VPS strežnike se običajno odločajo nekoliko bolj tehnološko usmerjena podjetja, ki imajo tudi posebne zahteve kar se tiče programske opreme. V kategorijo uporabnikov VPS gostovanja tako uvrščamo največje spletne portale, največje spletne trgovine in razvijalce aplikacij, ki morajo imeti zagotovljeno ločeno uporabo procesorja, spomina in trdega diska.
Zelo pogosto se za VPS strežnike odločajo tudi lastniki iger in vsi tisti, ki se ukvarjajo s prenosi v živo, saj načeloma potrebujejo večjo zmogljivost, varnost in tudi fleksibilnost.
Prednosti VPS strežnikov
Med najpomembnejšimi prednosti, ki jih imajo VPS strežniki, so zagotovo večja zasebnost, prilagodljivost in svoboda pri sami uporabi. Večje in bolj zapletene spletne strani zahtevajo tudi večji pomnilnik, kar na splošno vpliva med drugim tudi na nemoteno delovanje in funkcionalnost spletne strani.
Med naslednjimi pomembnimi prednostmi je tudi varnost. Glede na to, da so strežniki neprestano izpostavljeni številnim nevarnostim na spletu, vam VPS strežniki zagotavljajo varnost brez primere, saj je vsaka domena je dodatno zavarovana z enkripcijo, gesli in drugimi varnostnimi protokoli.
In na koncu, kar je najbolj pomembno – najem VPS strežnika je ugodnejše od lastnega strežnika, poleg tega pa za nemoteno delovanje neprestano skrbi lastnik oziroma skrbnik strežnika.
Kaj je SSL certifikat in zakaj ga potrebuje vsaka zaupanja vredna spletna stran?
Goljufije na spletu so vedno bolj pogoste, zato si kot lastnik spletne strani ne morete privoščiti, da bi bili vaši uporabniki kakorkoli oškodovani. Za resničnost in varnost spletnega mesta boste zato potrebovali SSL certifikat.
SSL certifikat oziroma Secure Socket Layer je digitalno varnostno potrdilo, ki skrbi za varno izmenjavo podatkov med strežnikom in uporabniki. Pri spletnih straneh gre torej za certifikat, ki označuje, da je neka spletna stran varna.
Zakaj potrebujete SSL certifikat?
SSL internetni certifikati šifrirajo podatke med vašo spletno stranjo in obiskovalci. S tem varujejo številne zaupne podatke, kot so gesla, kreditne kartice, varnostne kode, domače naslove, telefonske številke in podobno.
Če SSL certifikata nimate, potem bo Google vašo spletno stran označil kot manj varno oziroma nezaščiteno, prav tako pa jo bo v rezultatih iskanja rangiral nižje, kot pa sicer, če bi takšen certifikat uporabljali. Popolnoma jasno je, da poslovanje brez SSL certifikata na dolgi rok ni možno, saj bodo uporabniki hitro izgubili zaupanje v vašo stran in blagovno znamko.
Različne vrste SSL certifikatov
SSL certifikate izdaja Institucija za izdajo certifikatov (CA), pri čemer pred samo izdajo natančno preveri spletno stran. Zato je na trgu več vrst internetnih certifikatov, ki se med seboj razlikujejo po načinu preverjanja lastnika spletne strani, ki je potrebno za izdajo certifikata. S tega vidika ločimo:
• Brezplačne SSL certifikate
V tem primeru gre za avtomatično preverjanje lastništva domene v nadzorni plošči spletnega gostovanja. Pri takšnem certifikatu obiskovalci spletne strani v naslovni vrstici brskalnika vidijo informacijo, da je povezava varna in ključavnico.
• Plačljive SSL certifikate s preverjanjem domene
Institucija za izdajo certifikatov ob izdaji SSL certifikata preveri samo lastništvo domene, in sicer s potrditvijo e-mail naslova lastnika domene, dodajanjem specifičnega DNS zapisa ali tako, da lastnik domene na spletno stran naloži določeno datoteko. Tudi v tem primeru se v brskalniku prikaže ključavnica in da je povezav varna.
• Razširjene SSL certifikate z dodatnim preverjanjem
On izdaji razširjenega SSL certifikata se preveri lastnika domene in veljavnost podatkov podjetja oziroma organizacije, ki je nosilec SSL certifikata. V tem primeru se v naslovni vrstici brskalnika poleg ključavnice, izpiše tudi naziv nosilca SSL certifikata.